סיפורי מקרה

 

גלי חום- גיל מעבר

 

אישה בת 51 הגיעה אלי כשהיא סובלת מתופעות גיל מעבר. הסימפטומים מהם היא סבלה היו גלי חום ביום ובלילה. תדירות גלי החום ביום היתה כ-3 פעמים בשעה. הלילות  היו גרועים- התעוררות אחרי שינה של 4 שעות ובהמשך אי שקט מלווה בגלי חום עד הבוקר. בבוקר מרגישה עייפות גדולה כאילו לא ישנה בלילה. גלי החום מלווים בהזעות רבות בחלק העליון ואודם בפנים. הווסת הפסיק לפני חצי שנה לאחר משחקים במשך מספר חודשים לפני. בשנים האחרונות הווסת היתה ארוכה ומלווה בדימום כבד. סימפטומים נוספים- צניחה של שלפוחית השתן ובעקבותיה שתן תכוף ודליפות (עברה בהמשך ניתוח מוצלח בעניין זה).

הפסיקה לעשן כמה חודשים קודם ובעקבות הפסקת העישון יש עלייה במשקל שמאד מפריעה. ישנם מעט צפצופים חלשים באוזניים.

האבחנה שלי: בעקבות התשאול, האזנה לדופק והסתכלות בלשון קבעתי אבחנה של החלשות הכליות (בעקבות גיל, אורח חיים ) עם עלייה של חום ריק כלפי מעלה שגורם לגלי החום ומפריע לשינה.

זוהי תמונה אופיינית לנשים בגיל מעבר אם כי כל אישה הינה עולם ומלואו וההחלטה על האבחנה וכנגזרת מכך הטיפול תלויה בהתרשמות הכללית, מפת הלידה האנרגטית, הדופק, לשון והסימפטומים מהם אותה אישה סובלת.

התחלנו בטיפול דיקור בלבד. לאחר 2 טיפולים היה שיפור קל בשינה אם כי עדיין לא מספק. ברקע לאחר התייעצות עם גינקולוג שקלה המטופלת והחליטה שאינה מעוניינת בלקיחת הורמונים.

בטיפול ה-5 היה שינוי משמעותי בגלי החום ביום ובלילה. בעקבות השינה הרצופה היא הרגישה הרבה יותר ערנית. החל מהטיפול ה-6 גלי החום נעלמו לחלוטין. איכות השינה ובעקבותיה איכות החיים השתפרו פלאים. לאחר העלמות גלי החום התפנינו לטפל בנושא המשקל והיא החלה תהליך מבוקר של שינוי תזונתי מלווה בפעילות גופנית.

 תופעות גיל המעבר מאד נפוצות אצל נשים. הן יכולות לנוע בין תופעות קלות מאד ועד בלתי נסבלות עם פגיעה קשה באיכות החיים. נשים רבות מסיבות שונות (ומוצדקות בעיני) מעדיפות לא לקחת טיפול הורמונלי חלוי (HRT) .

לרפואה הסינית יש דרכים מצוינות  עם הצלחות מרובות בטיפול בתופעות גיל המעבר ובעזרה לאישה להגיע חזקה ומוכנה לתקופת החיים החדשה העומדת בפניה.

 

 

נזלת אלרגית

 

אישה בת 37 הגיעה כשהיא סובלת מנזלת אלרגית מגיל 18 שהחלה פתאום. במצבים חריפים זה יכול להגיע לסינוסיטיס ו/או קוצר נשימה (נזקקת למשאף). בד"כ- התעטשויות, נשימה אפית מחרחרת, לחלוחית בעיניים. אין הבדלים בעונות שונות. לדבריה כל הזמן מסתובבת עם טישיו. במשפחה יש הרבה רקע אלרגי. בתור ילדה סבלה מאד מדלקות אוזניים. בנוסף סובלת מתת פעילות של בלוטת התריס קרוב ל-10 שנים ומטופלת באלטרוקסין. טיפוס רגוע בד"כ. סובלת מאד מחום. סובלת מבעיות במערכת העיכול- קיבה רגישה, קילקולי קיבה תכופים מלווים בכאבים חזקים ושלשולים.

 

אבחנה: על סמך הדופק (שהראה עודף בחלק העליון ועודף פעילות של מע' החיסון), המפה האנרגטית, וסיפור המקרה אובחן חוסר איזון של אלמנט המים ולכן תגובתיות של הרבה נוזלים וניסיון של הגוף להתמודד בעזרת תופעות החום.

 

היא טופלה בדיקור. בהתחלה היו כמה התקפים של מחלות קור- שיעולים ונזלות ואף התקף אסטמה אחד אבל בהמשך הנזלת התחילה להירגע והיא נפטרה מהצורך התמידי בטישיו.

לאורך שנים אני מטפלת בה בדברים שונים. תמיד השאלה הראשונה היא "איך האף?" ולמרבה הפלא האף בסדר ולא נוזל. מידי פעם כשמתחילים סימנים אנחנו מיד מטפלים ומחזירים את המע' למוטב.

 

 

סטרידור אקוטי

 

באחד החורפים הבן הקטן שלי ( שהיה בן 4 ) התעורר לילה אחד עם התקף סטרידור נוראי מלווה בקשיים בנשימה. גם אני כמטפלת שנים רבות וכאימא ל-4 ילדים וגם בעלי כרופא בד"כ לא נלחצים מדברים כאלה, רק שהפעם זה באמת היה מפחיד. לאחר היציאה לקור שבחוץ (המלצה שעובדת במידי אבל לאורך זמן מחמירה את הבעיה) הוא הצליח להירדם בישיבה על בעלי. החלטתי לרחם עליו ולדקור אותו רק בבוקר.

 בבוקר הוא קם מרגיש גרוע, שוב נושם בכבדות ומשתעל את השיעול הנבחני המפחיד. דקרתי אותו ומיד הייתי צריכה לצאת לנסיעה לת"א. כשהייתי כבר ברכבת כ-40 דקות אחרי, התקשרתי לבעלי לשאול מה קורה. "את לא מאמינה " הוא אמר "זה ילד אחר" וסיפר שכחצי שעה אחרי הדיקור הוא הפסיק להשתעל, התעורר לחיים והתחיל לשחק כאילו כלום לא קרה. האמת, גם אני הופתעתי ממהירות ועוצמת התגובה לדיקור. עוד הוכחה קטנה שזה עובד.

 

 

כאבי בטן – נער בן 16

 

הגיע אלי נער בן 16 הסובל בשנתיים האחרונות מתקופות של כאבי בטן. ההתקפה הנוכחית נמשכת מזה 4 שבועות. זו ההתקפה הכי ארוכה והכי קשה שהיתה. הכאב הוא במשך כל היום ומידי פעם מתחזק. כאב ממוקד באיזור הטבור. הכאב קיים גם בלילה- מפריע להרדם וגם גורם להתעוררויות. הפעם הכאב מלווה גם בהקאות מידי פעם שלא גורמות להקלה. המצב חמור עד כדי כך שהוא נעדר מבי"ס במשך תקופה ארוכה ואף הפסיק לגמרי פעילות ספורטיבית אותה הוא אוהב. חשוב לציין כי הנער תלמיד טוב וגם מקובל ואהוב חברתית.

הוא הגיע לאחר שעבר סידרת בדיקות מקיפות בנושא כולל בדיקות פולשניות שלא העלו דבר.

מראהו חיוור, רזה עם אדמומיות בלחיים.

אין מחלות רקע משמעותיות למעט התפתחות מוטורית איטית.

בנוסף סובל מאקנה  ומטופל בתרופות מערביות.

אבחנה:  המקרה נראה לי מוזר מהתחלה.לא ראיתי שום סיבה פיזית הגיונית לכאבי הבטן האלו בעיקר לאור העובדה שבדיקות רבות כל כך נעשו. ניסיתי לשאול גם אותו וגם את אמו לגבי קשיים או מע' יחסים במשפחה ולא קיבלתי תשובות. הדופק היה חלש מאד.

התחלנו בטיפול דיקור. ב-2 הטיפולים הראשונים היתה הטבה קלה ליומיים ואחר כך הכאבים חזרו לקדמותם.

בהמשך, הצלחתי לקבל מידע (לא ממנו) לגבי מע' יחסים ביקורתית קשה במשפחה. המשכנו בטיפול ובנוסף נעשה שינוי תזונתי שכלל הפחתה משמעותית בכמות מוצרי החלב.

החל מהטיפול ה-4 חל שיפור משמעותי – כאבי הבטן פחתו בעוצמה וכבר לא הטרידו לאורך היום. הוא חזר לבי"ס ולפעילות ספורטיבית.

לטיפול 5 שהיה גם אחרון הגיע ללא כאבי בטן, חיוני יותר ואפילו נצפה שינוי קל באקנה.

למרות שהייתי רוצה להמשיך ולטפל בו, הוא חדל להגיע (זו דרכם של בני נוער וגם של מבוגרים שמצבם משתפר והם נפטרים מהסימפטומים).

אני בעצמי למדתי מהמקרה הזה להקשיב לאינטואיציות שלי ושוב על הקשר המדהים בין גוף לנפש.  

|   מיקה קפלן, מומחית לרפואה סינית   |   0507980494   |    kaftzi@bezeqint.net    |